Japoński tradycyjny pawilon herbaciany
(chashitsu)
w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

 

O pawilonie

 Skrawek Japonii nad Wisłą, pawilon herbaciany (chashitsu) o nazwie Kaian, znajduje się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Jest miejscem, gdzie siedząc na uplecionych z sitowia i słomy ryżowej matach tatami podczas spotkania herbacianego (chakai) można odetchnąć prawdziwie japońską atmosferą.
 W pawilonie zbudowanym zgodnie z zasadami tradycyjnej japońskiej architektury służącej ceremonii herbaty zobaczymy drewno cyprysowe i sosnowe, bambus, papier ręcznie czerpany - wszystko sprowadzone z Japonii. Ściany wyłożone są mieszanką ziemi, wydobytej w okolicy Fukakusa w Kioto, zaś w ogrodzie stąpa się po kamieniach i żwirku z japońskich rzek.
  Kaian tworzą dwa pokoje ceremonialne, zaplecze (mizuya) i otaczający pawilon niewielki ogród (roji), podzielony na część zewnętrzną (soto roji) i wewnętrzną (uchi roji). Prostota, a jednocześnie niewymuszona elegancja cechują większy z pokoi (hiroma). Tymczasem mniejszy (koma) tchnie prawdziwą surowością i naturalnością, przywodzącą na myśl chatę pustelnika. Wchodzi się do niego przez maleńkie drzwiczki (nijiriguchi), w których każdy musi się pochylić do ukłonu, zaś jedyne oświetlenie zapewnia okno w dachu, przez które można by podziwiać Księżyc czy czerwone liście klonu...
  Pawilon jest darem dla Zakładu Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego od firmy Kyoei Steel z Osaki, reprezentowanej przez Prezesa Takashimę Akihiko, Dyrektora Generalnego Takashimę Hideichiro oraz Honorowego Konsula Generalnego RP w Osace Takashimę Kazuko. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

  Zespół wykonawców pawilonu herbacianego:
dr Iijima Teruhito - autor projektu pawilonu herbacianego; urodzony w 1958 r., ukończył Szkołę Drogi Herbaty Rodu Urasenke oraz studia doktoranckie na Uniwersytecie Projektowania i Sztuk Plastycznych Takarazuka (Takarazuka Zōkei Geijutsu Daigaku). W 2002 r. wydał książkę Cha no takumi (Mistrzowie rzemiosła herbacianego), jest także autorem licznych artykułów popularnych i naukowych poświęconych architekturze i kulturze japońskiej.

Oda Koji - kierownik nadzoru
Aoki Eizō - rzemieślnik specjalizujący się w konstrukcji ścian
Tanaka Raizō - rzemieślnik
Nisoichi Kikuo - rzemieślnik
Ueda Toshio - rzemieślnik
Ogawa Masayuki - ogrodnik
Minato Shingoro - ogrodnik

  Słowo od ofiarodawcy
  W 1993 roku mój brat Takashima Kōichi, prezes firmy Kyoei Steel, po raz pierwszy przyjechał do Polski i złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim. Jej bezpośrednim rezultatem było założenie Fundacji im. Takashimy działającej przy Japonistyce UW, której celem stała się popularyzacja kultury japońskiej oraz wspieranie rozwoju japonistyki warszawskiej. W 1997 roku podczas kolejnej wizyty Takashima Kōichi przekazał Uniwersytetowi Warszawskiemu sadzonki drzewa wiśni sakura - symbolu kultury japońskiej. Miał zamiar zrealizować jeszcze wiele innych projektów, lecz niestety śmierć pokrzyżowała wszystkie jego plany. Idea Kōichiego propagowania kultury japońskiej w Polsce została wtedy podjęta przez jego następców – brata Takashimę Akihiko i syna Takashimę Hideichirō oraz przeze mnie. Takashima Akihiko jest między innymi członkiem Stowarzyszenia Japońsko-Polskiego działającego w Osace, które wspiera polskich stypendystów w Japonii.
  W sierpniu 2004 roku jako kolejny wyraz zbliżenia kulturowego naszych krajów w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego powstał japoński pawilon herbaciany im. Takashimy Kōichiego. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że w ten sposób mogłam przyczynić się do zrealizowania marzeń nie tylko brata i mojej rodziny, ale również wszystkich działaczy Stowarzyszenia Japońsko-Polskiego z Osaki. Mam nadzieję, że pawilon przybliży studentom japonistyki oraz wszystkim zainteresowanym tradycyjną japońską kulturę i przyczyni się do jej popularyzacji nie tylko w ramach Uniwersytetu Warszawskiego, lecz również w szerszych kręgach społecznych.


Takashima Kazuko, Honorowy Konsul Generalny RP w Osace


Strona główna     Sadō, czyli Droga Herbaty    O pawilonie    Zwiedzanie
Prezentacje ceremonii herbaty     Kursy ceremonii herbaty     Archiwum    Kontakt

(C) Polska Fundacja Japonistyczna